fbpx
SCHEDULE
[Program]
PROGRAM PRELIMINAR

CardioNET 2022

29 iunie – 01 iulie 2022

Manifestarea va fi creditată cu puncte EMC de către Colegiul Medicilor din România.

Day 1
Miercuri, 29 iunie
Day 2 - Hall I
Thursday, June 30
Day 2 - Hall II
Thursday, June 30
Day 2 - Hall III
Thursday, June 30
Day 3 - Hall 1
Friday, July 1
Day 3 - Hall II
Friday, July 1
Day 3 - Hall III
Friday, July 1
CURSURI PRE-CONGRES
Sala Spitalul Clinic Județean de Urgență Tîrgu Mureș
10:00-11:00
Recuperarea cardiovasculară
Monica Chițu (Tîrgu Mureș, Romania) - Recuperarea cardiovasculară și prevenția secundară postinfarct miocardic
Theodora Benedek (Tîrgu Mureș, Romania) - Algoritmul de recuperare cardiovasculară postinfarct miocardic
11:00-13:00
Nutriția pacientului cardiovascular
Monica Chitu (Tîrgu Mureș, Romania) – Nutriția în prevenția cardiovasculară
Victoria Rus (Tîrgu Mureș, Romania) – Statusul nutrițional și sindroamele coronariene acute
15:00-16:00
Imagistica modernă în cardiologie
Theodora Benedek– Imagistica CT la pacientul cardiovascular
Bajka Balazs – Imagistica intervențională în cardiologie
16:00-17:30
Abordări multidisciplinare în cardiologie
Theodora Benedek (Tîrgu Mureș, Romania) – Interdisciplinaritate în cardiologie
Kovacs Istvan (Tîrgu Mureș, Romania) – Abordarea multidisciplinară a pacientului critic cardiac – perspective din cazuri clinice
09:00-10:00
Managementul modern al pacientului cardiovascular / Modern management of cardiovascular patient
Moderatori / Chairpersons: Antoniu Petriș (Iași, Romania), Theodora Benedek (Tîrgu Mureș, Romania)
Antoniu Petriș (Iași, Romania) - Păstrăm și speranța în insuficiența cardiacă cu FE pastrată?
Adriana Ilieșiu (Bucharest, Romania) - Afectarea renală la bolnavul cu insuficiență cardiacă cronică - abordarea cardiologului
Alexandru Burlacu (Iași, Romania) - Telehealth in Cardiology: Rethinking heart failure management and more
10:00–10:20
Simpozion Bayer
Theodora Benedek (Tirgu Mures, Romania) - Protecția pacientului cu FANV - începe odată cu diagnosticul, indiferent de vârstă
10:20–10:40
Simpozion Vifor Pharma
10:30–11:00
Pauză / Break
11:00–12:30
Realități în recuperarea cardiovasculară / Realities in cardiovascular rehabilitation
Moderatori / Chairpersons: Dana Pop (Cluj-Napoca, Romania), Ciprian Rezuș (Iași, Romania)
Dana Pop (Cluj Napoca, Romania) – Recuperarea cardiovasculară – există diferențe între sexe?
Dumitru Zdrenghea (Cluj Napoca, Romania) - Recuperarea cardiovasculară în și după epoca COVID
Iulia Kulcsar (Bucharest, Romania) - Recomandările Ghidului de Prevenție boli cardiovasculare 2021 - utilitate și provocări pe durata pandemiei SARS-CoV-2
Theodora Benedek (Tirgu Mures, Romania - Raportul European privind recuperarea postinfarct în România
12:30–13:30
Simpozion Astra / Symposium Astra
13:30 – 14:00
Pauză / Break
14:00-15:30
HOTLINE I – NOI TERAPII / NEW THERAPIES
Moderatori / Chairpersons: Elisabeta Bădilă (București, Romania), Imre Benedek (Tîrgu Mureș, Romania)
Alexandru Mischie (Paris, France) – Highlights ACC
Ciprian Rezus (Iași, Romania) -iSGLT2 în insuficiența cardiacă..... o continuă provocare
Elisabeta Bădilă (Bucharest, Romania) - Ce e nou in terapia farmacologica a HTA in 2022
Daniel Lighezan (Timișoara, Romania) -
Cristian Udroiu (Bucharest, Romania) – Ce este nou in tratamentul dislipidemiei?
15:30-16:00
Simpozion Amgen / Symposium Amgen
16:00-16:30
Keynote lecture
Christos Chantziantoniou (Paris, France) - Gastronomy: a 40 000 years adventure of humankind
16:30–17:00
Pauză / Break
17:00
Deschiderea oficială / Opening ceremony
18:00
CardioExpo, CardioMedia, Cocktail
09:00-10:00
Atelier de lucru / Workshop - Satelite Event
CardioRADAR 1 – Tehnologii inovatoare în cazuri clinice
10:30–11:00
Pauză / Break
10:00 – 10:40 -Transmisie live din Sala I - Simpozion Bayer / ViforPharma
11:00–12:30
Atelier de lucru / Workshop - Satelite Event
CardioRADAR – Transferul tehnologic în imagistica cardiovasculară / Technology transfer in cardiovascular imaging
Prof. Hans Reiber / MEDIS (Leiden, The Netherlands), Prof. Theodora Benedek (University G.E.Palade Tirgu Mureș, Romania), Prof. Imre Benedek (Center of Technology Transfer eCardio, Romania)
12:30–13:30
Pauză / Break
12:30–13:30 -Transmisie live din Sala I - Simpozion Astra - Forxiga
13:30-14:00
Atelier de lucru / Workshop
EUROHEART STEMI Registry / Investigator meeting
14:00-15:30
Atelier de lucru / Workshop
CardioRADAR - Imagistică intervențională / Interventional imaging / COMBINE INTERVENE Investigator meeting
Participanți: Elvin Kedhi (Brussels, Belgium), Imre Benedek (Tirgu Mures, Romania), Stefan Mot (Cluj Napoca, Romania), Istvan Kovacs (Tirgu Mures, Romania), Theodora Benedek (Tirgu Mures, Romania), Lucian Predescu (Bucharest, Romania), Nicu Cătană (Bucharest, Romania)
15:30–16:30 -Transmisie live din Sala I - Simpozion Amgen / Keynote lecture
09:00-10:00
Comunicări orale (I) / Oral communications (I)
Moderatori / Chairpersons: Kovacs Istvan (Tîrgu Mureș, Romania), Rat Nora (Tîrgu Mureș, Romania)
10:30–11:00
Pauză / Break
10:00–10:40 -Transmisie live din Sala I - Simpozion Bayer / ViforPharma
11:00–12:30
CARDIOSTUDY I
12:30–14:00
Pauză / Break
12:30–13:00 -Transmisie live din Sala I - Simpozion Astra - Forxiga
14:00-15:30
Comunicări orale (II) / Oral communications (II) - Satelite Event
Moderatori / Chairpersons: Chițu Monica (Tîrgu Mureș, Romania), Szasz Zsuzsanna (Tîrgu Mureș, Romania)
15:30–16:30 -Transmisie live din Sala I - Simpozion Amgen / Keynote lecture
09:00–10:30
HOTLINE II - FROM TRIALS TO PRACTICE
Moderatori / Chairpersons: Benedek Imre (Tîrgu Mureș, Romania), Mircea Cinteză (București, Romania)
Andre Keren (Jerusalem, Israel) – The DIAMOND study and its potential impact on our practice
Mircea Cinteză (Bucharest, Romania) - Trialuri clinice în tratamentul dislipidemiilor la ACC 2022
Dan Gaiță (Timișoara, Romania) - Cardiovascular disease prevention in 2022 - obesity FIRST!?
Gabor Kiss Robert (Budapest, Hungary) – A new era of antilipidic drugs
10:30-11:00
Simpozion Novonordisk / Symposium Novonordisk
11:00-12:45
HOTLINE III – MEET THE EXPERTS
Moderatori / Chairpersons: Theodora Benedek (Tîrgu Mureș, Romania), Victor Costache (București, Romania)
Theodora Benedek (Tirgu Mures, Romania) – Introduction
CardioImaging
Marc Dewey (Berlin, Germany) – DISCHARGE trial
Discussants: Pal Maurovich Horvath (Budapest, Hungary), Klaus Kofoed (Copenhagen, Denmark), Maria Bosserdt (Berlin, Germany), Bogdan Popescu (Bucharest, Romania)
Cardiovascular Surgery
Victor Costache (Bucharest, Romania) – Progrese în chirurgia cardivoasculară - terapia valvulară endoscopică, indicații și perspective
CardioRenal
Christos Chantziantoniou (Paris, France) - Cell energy: a double-edged event in the progression of cardiac or renal disease
CardioDiabetology
Nicolae Hâncu (Cluj – Napoca, Romania) – Updating cardiodiabetology in the light of the American Diabetes Association latest news
12:45-13:45
Simpozion Novartis / Symposium Novartis
Cornelia Bala (Cluj Napoca, Romania)
Theodora Benedek (Tirgu Mures, Romania)
13:45–14:00
Pauză / Break
14:00–15:00
Cardiologie intervențională / Interventional cardiology
Moderatori / Chairpersons: Benedek Imre (Tîrgu Mureș, Romania), Cristian Udroiu (București, Romania)
Ștefan Moț (Cluj Napoca, Romania) - PCI în leziunile de left main
Silviu Dumitrescu (Bucharest, Romania) - No stent, no surgery, no option? (atunci când toate drumurile par închise)
Cristian Udroiu (Bucharest, Romania) – Provocările tratamentului antitrombotic în SCA
Dan Tesloianu (Iași, Romania) – Disecțiile spontane coronariene - abordarea practica prin prisma recomandărilor actuale
Cristian Mornoș (Timișoara, Romania) - Coronary physiology in the Laboratory of Interventional Cardiology
15:00-15:30
Keynote lecture - Interventional cardiolopgy
Imre Benedek (Tirgu Mures, Romania) - Imagistica în ghidarea tratamentului intervențional
15:30-15:50
Simpozion Pulsecath / Pulsecath Symposium
Pulsecath iVAC 2L for live sustaining pumping of the failing heart in high-risk PCI
15:50-16:10
Simpozion Astra / Symposium Astra
16:10-16:30
Simpozion Pfizer / Symposium Pfizer
16:30-18:00
Electrofiziologie intervențională / Interventional electrophysiology
Chairpersons: Tamas Szili-Torok (Rotterdam, the Netherlands), Dragos Cozma (Timișoara, Romania)
Tamas Szili-Torok (Rotterdam, the Netherlands) - New possibilities in the treatment of atrial tachyarrhythmias
Marius Andronache (Paris, France) - Tehnici noi în ablația fibrilației atriale persistente - alcoolizarea de venă Marshall / Persistent AF ablation - new technique - Marshall Vein Ethanol Infusion
Istvan Kovacs (Tirgu Mures, Romania) – Factors influencing the outcome of atrial fibrilliation treatment
Geller Laszlo – (Budapest, Hungary) – High-power short-duration technique in atrial fibrillation ablation
18:00–19:00
Festivitatea de închidere / Closing ceremony
CardioNET highlights
Premiere / Awards
09:00–10:30
Atelier de lucru / Workshop - Satelite Event
CardioRADAR - Tehnologii imagistice avansate / Advanced imaging technologies
Cheerag Shirodaria (CARISTO, UK), Charalambos Antoniades (Oxford, UK), Theodora Benedek (University G.E.Palade Tirgu Mures, Romania), Imre Benedek (Center of Technology Transfer eCardio, Romania), Itu Lucian (University Transilvania Brașov & Siemens Romania), Simona Coman (University Transilvania Brașov, Romania), Cristian Boldișor (University Transilvania Brașov, Romania)
10:30 – 11:00
Pauză / Break
10:30 - 11:00 – Transmisie live din Sala I - Simpozion Novo Nordisk
11:00 12:45
CARDIOSTUDY II
12:45–14:00
Pauză / Break
10:30 - 11:00 – Transmisie live din Sala I - Simpozion Novo Nordisk
14:00–15:30
Atelier de lucru / Workshop
CardioRADAR - Terapii moderne la orizont - cum le implementăm? / New therapies on horizon – how to implement them?
Participanți: Theodora Benedek (Tirgu Mures, Romania), Nicolae Hâncu (Cluj Napoca, Romania), Cornelia Bala (Cluj Napoca, Romania), Simona Cernea (Tirgu Mures, Romania), Ionela Pașcanu (Tirgu Mures, Romania), Remus Sipos (Tirgu Mures, Romania)

Theodora Benedek – Implementarea terapiile inovative în cardiologie – provocările ultimilor ani în România
Nicolae Hâncu, Cornelia Bala - Recomandarile pentru ingrijirea persoanelor cu obezitate din Romania
Discuții aplicate, organizare registre

15:30–16:30
Pauză / Break
15:30 - 16:30 – Transmisie live din Sala I – Simpozioane Abbott / Pulsecath, Astra – Brilique, Pfizer
16:30-18:00
Cardiologia – un sport de echipă / Cardiology - a team sport
Moderatori / Chairpersons: Monica Chițu (Tîrgu Mureș, Romania), Adriana Mitre (Tîrgu Mureș, Romania)
Peter Handelwang (Bochum, Germany) - Timing and Operative Strategy for CABG in Acute Coronary Syndrome
Adriana Mitre (Tirgu Mures, Romania) – Insuficiența cardiacă – un sport de echipă
Simona Cernea (Tirgu Mures, Romania) – Boala ficatului gras non-alcoolic – între obezitate și boala cardiovasculară: perspective terapeuice
Zsuzsanna Szasz (Tirgu Mures, Romania) – COVID – un sport de echipă
Nora Rat (Tirgu Mures, Romania) – USTACC – un sport de echipă
09:00 - 10:30
Interventii cardiovasculare complexe / Complex cardiovascular interventions
Moderatori / Chairpersons: Victor Costache (București, Romania), Silviu Dumitrescu (București, Romania)
Victor Costache (Bucharest, Romania) – Strategii endovasculare in disecția de aortă
Peter Handelwang (Bochum, Germany) - Interventional and Hybrid Therapy in Treatment of Aortic Arch Pathologies
Dan Tesloianu (Iași, Romania) - Implantarea de stimulatoare cardiace si defibrilatoare automate la pacienții cu anomalii ale sistemului venus cav superior
Silviu Dumitrescu (Bucharest, Romania) – Terapia de activare baroreflexă în insuficiența cardiacă cu fracție de ejecție redusă
10:30–11:00
Pauză / Break
10:30 - 11:00 – Transmisie live din Sala I - Simpozion Novo Nordisk
11:00–12:45
Cardiologie interdisciplinară / Interdisciplinary cardiology
Moderatori / Chairpersons: Daniel Lighezan (Timișoara, Romania), Daniela Bartoș (București, Romania)
Eliza Cinteză (Bucharest, Romania) - Anomalii coronariene congenitale
Elena Rezuș (Iași, Romania) - Iluzia optică ... în lupusul eritematos sistemic / Optical illusions…in erythematous systemic lupus
Ruxandra Jurcut (Bucharest, Romania) - Hipertensiunea pulmonară în bolile reumatologice - primer pentru cardiologi
Daniela Bartos (Bucharest, Romania) - Onco-hipertensiunea - o noua competență pentru cardiolog
Monica Chitu (Tirgu Mures, Romania) – MINOCA în 2022
12:30–14:00
Pauză / Break
12:45-13:45 – Transmisie live din Sala I - Simpozion Novartis / Symposium Novartis
14:00-15:30
Tehnici moderne în electrofiziologia intervențională - Satelite Event
Chairpersons: Kovacs Istvan (Tirgu Mures, Romania), Constantin Tudor Luca (Timișoara, Romania)
Dragos Cozma (Timișoara, Romania) - What new developments can we expect in the next few years?
Rita Gagyi (Rotterdam, the Netherlands) - Robotic integration and the possibility to treat short lived atrial tachycardias
Foldesi Csaba (Budapest, Hungary) – Cryoballoon ablation worldwide: Lessons from the Global Cryoballoon Registry
Kupo Peter (Pecs, Hungary) - How to improve safety of electrophysiology procedures: vascular-ultrasound guided femoral vein puncture
15:30–16:30
Postere Transfer Tehnologic
16:30-18:00
Comunicări orale (III) - Satelite Event